Akronim:
EuroHPC PL
Pełna nazwa:
Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL
Logotyp:
Czas trwania:
01.01.2021-31.12.2023
Cel:
Głównym celem projektu jest opracowanie kompleksowej biblioteki do charakteryzacji, certyfikacji i mitygacji błędów na komputerach kwantowych najbliższej przyszłości (w tym prototypów komputerów kwantowych IBM). Zaprojektowane zostaną moduły do skutecznej charakteryzacji i mitygacji błędów na tych urządzeniach. W naszych pracach będziemy korzystać z najnowszych badań naukowych w dziedzinie obliczeń kwantowych. Wydajność uzyskanych metod będzie testowana na paradygmatycznych algorytmach kwantowych i zadaniach kwantowych wykonywanych na rzeczywistym sprzęcie kwantowym.
Projekt jest częścią większej inicjatywy mającej na celu zapewnienie dostępu do komputerów kwantowych przemysłowi i środowisku naukowemu w Polsce. Efektywne w schematy charakteryzacji i mitygacji błędów pozwolą na wykorzystanie pełnego potencjału zaszumionych i niedoskonałych komputerów kwantowych zarówno do celów badawczych, jak i do potencjalnych praktycznych zastosowań, takich jak chemia kwantowa lub problemy optymalizacji kombinatorycznej.
Rola CFT PAN:
Centrum Fizyki Teoretycznej PAN jest uczestnikiem projektu jako członek konsorcjum. W ramach "Laboratorium zastosowań obliczeń hybrydowych" CFT PAN realizuje zdanie II. 3 "Platforma certyfikacji i mitygacji błędów na komputerach kwantowych".
Kontakt:
Dr hab. Michał Oszmaniec (prof. CFT PAN)
e-mail: oszmaniec@cft.edu.pl
Strona WWW: